AFTE, AFTOZNI STOMATITIS

Boleče ranice, ki se lahko pojavljajo kjerkoli na ustni sluznici, imenujemo afte.
Sodijo med najpogostejša obolenja ustne sluznice, vzrok za nastanek pa je še vedno nepojasnjen. Praviloma so okroglaste oblike, prekrite z rumeno-belo membrano, obdane z rdečkastm robom. Praviloma so boleče.
Dokazano je, da imajo pri nastanku aft pomembno vlogo pomanjkanje železa in vitaminov, lahko pa tudi virusne in bakterijske okužbe. Dejavnik za nastanek je lahko tudi genetski, poškodbe (ugrizi), zdravila, stres, alergije,…
Kadar je vzrok genetski (40%) so oblike resnejše in se pojavijo že v otroštvu.
Zdravila, ki lahko vplivajo na nastanek aft so zdravila s katerimi zdravimo povišan tlak, revmatoidni artritis, angino pektoris in nekatera protibolečinska zdravila.
O aftah poročajo tudi v zvezi z motnjami delovanja žlez, fenilketonuriji, celiakiji, Chronovi bolezni in ulceroznem kolitisu.

OBLIKE: najpogostejše so majhne, 2-6mm velike afte. Pred pojavom razjedic bolnik čuti pekočo bolečino. Razjede so okroglaste, ovalne, boleče in pokrite z rumeno-belo membrano. Nikoli pa ni pred pojavom razjedic mehurčkaste predstopnje. Ulkusi se celijo 7-10 dni brez brazgotin. Pojavljajo se na sluznici ustnic, lični sluznici, redkeje na nebu in dlesni.
Redkejše so velike afte- hujša oblika, ki traja 3-6 tednov in lahko puščajo brazgotine. Najpogostejše so na ustnicah, lični sluznici in mehkem nebu.

Za zdravljenje aftoznega stomatitisa uporabljamo sredstva z antibiotiki, anestetiki ali topikalne steroide. Svetujemo izpiranje ust z 0,2% klorheksidinom.